چگونه ممکن است در سرکشی نوجوان تان نقش داشته باشید؟ 

باید توجه داشت که هر تعارضی دو طرفه است/ اگر مدام با هم شاخ به شاخ میشوید پس دقیقا شبیه هم هستید.! 
شاید بهتر باشد که ابتدا به بررسی خلق و خو و شخصیت خود توجه کنید و بپردازید. 

1- شیوه ای که در هر برخورد با نوجوانتان طبق آن رفتار می کنید.

آیا کم طاقت هستید - پاسخ های سریع و بدون فکر میدهید - حالات تدافعی سریعی دارید - اغلب زبانتان بسته است یا ایا شیرین صحبت نمی کنید - ایا استرس کاری را به منزل می اورید - ایا دمدمی مزاج و تکانشی هستید ... 
هر تعاملی ازجانب ما می تواند منجر به تعارض بین ما و فرزندان شود. 

2- الگوی رفتاری که همیشه استفاده می کنیم. 

ایا در هر تعارض به یک شکل برخورد می کنید - ایا براساس گفته تان رفتار می کنید(تنبیه و تشویق ها ) - ایا باورهای خاص در گفتگو با نوجوانتان دارید -ایا به تدابیر جدیدتر فکر می کنید - ایا فردی وظیفه شناس هستید و ...
بچه ها کاری را انجام میدهند که ما می کنیم نه چیزی که می گو ییم.
خصوصیت فردی شما وقتی با خصوصیت نوجوانتان توام میشود بهمراه استرس های شما و سبک فرزندپروری روزانه شما می توانند در تعارض های شما و نوجوانتان دخالت داشته باشند.

مهمترین نکته اینکه آیا شما و نوحوانتان هر دو دارای خصوصیاتی هستید که در بروز سرکشی نقش دارند یا خیر؟

گاهی اوقات فرزندان شبیه والدین هستندو گاهی اوقات این چنین نیست.

بررسی ها نشان میدهند که نوجوانان زودرنج . هیجانی . با عصبانیت سریع که خود مهارگری ضعیفی دارند اغلب والدینی با همین خصوصیات دارند که بخاطر ژنتیک مشترک آنهاست. 

آیا انطباق و سازگاری بین شما مطلوب است؟ 

مفهوم انطباق و سازگاری در اصل از دوره رشد کودک نشات می گیرد: هر چه سازگاری کودک با محیط و خصوصا والد بهتر باشد شانس بیشتری دارد که سالم و شاد پرورش یابد.و طبیعتا سازگاری بین شخصیت والدین و کودک از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

یک راه ساده برای در یافتن و ایجاد سازگاری بین والد و کودک فهمیدن اینکه چه مسایلی باعث تعارض بین این دو میشود.تعارض ها از تفاوت ها نشات می گیرد بنابراین شناخت تفاوت های بین والد و نوجوان بسیار کمک کننده خواهد بود .( آنها را یاد داشت نمایید).
شناسایی عادت ها و اولویت های یکدیگر مهم و اساسی است / به باورهای قدیمی در افکارتان نگاهی بیاندازید و ...

* از مهمترین علل سرکشی در نوجوانان ابتلا به اختلالات اعصاب و روان در آنهاو والدین شان است.

ADHD (اختلال کم توجهی و بیش فعالی ) - افسردگی و اضطراب - انواع اختلالات شخصیتی - انواع ترسها - وسواس و انواع اختلالات خلقی و ...

چه نوع استرس هایی بر شما و خانواده تان اثر می گذارد؟ 

بیماریهای روانشناختی - بیماریهای جسمی و درد ها و جراحت ها و نواقص جسمی - مشکلات اجتماعی اقتصادی و زناشویی -مشکلات شغلی و تحصیلی والدین و...

آمارها نشان میدهد احتمال اینکه مادران تنها دارای نوجوان پرخاشگر باشند بیش از همه است  ولی در زوج ها احتمال کمتری برای داشتن نوجوان پرخاشگر وجود دارد. 

سبک فرزند پروری 

بسیاری از ما کاری را می کنیم که احساس می کنیم درست است و یا ممکن است صرفا از روش والدین مان برای تربیت فرزند سود ببریم و یا از متون  و نظریات مختلف بهره ببریم ولی شاید هنوز قدرت درک وفهم کاملی از اینکه چگونه شیوه فرزند پروری ما می تواند به گسترش و یا تقویت رفتار سرکشانه در نوجوان کمک کند و یا نکند نداشته باشیم.

بعضی والدین سخت گیر و قاطع و بعضی ها هم مسامحه کار و بعضی هم ترکیبی از ایندو روش اند. 

...ادامه دارد 
 لطفا با ما باشید 
بامید دیدار